Начало Местен фокус Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
10292
България

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години.В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие".

| 08 Ноември 2024, 06:45 ч.
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Снимка © БТА

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години. Това каза д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР. 

Над 120 000 къса контрабандни цигари (6070 кутии), скрити в кухини на дивани в камион, откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово", съобщиха от Агенция "Митници".

Товарната композиция е пристигнала от Турция на пункта на 18 ноември. Шофьорът, турски гражданин, декларирал, че превозва мебели за Франция през България. Котрабандните цигари са открити в кухини в облегалките на диваните след сканиране със специализирана рентгенова апаратура и последвала физическа проверка. 

Тютюневите изделия са иззети и на водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение.

В периода януари - октомври тази година спряната контрабанда на цигари на ГКПП "Лесово" е с над 200 000 къса повече от задържаните цигари през цялата предходна 2023 г., обявиха преди дни от Агенция "Митници".

Италианската фирма „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на  февруари 2025 г. за втория хеликоптер и края на март 2025 г. за хеликоптер номер три, като се подчертава, че спазването им също е под риск поради критично забавяне на доставките на ключови компоненти за асемблирането им.

На този етап вторият хеликоптер е в процес на полетни изпитания, а третият е на поточната линия и е сглобен на около 60%.

Според подписания договор, хеликоптер номер две трябваше да бъде в България до края на юни 2024 г., а третият – до края на декември 2024 г. Тези срокове бяха нарушени два пъти от произво

Предстои отделните групи в Общинския съвет в Казанлък да обсъдят резултатите от вчерашния местен референдум относно управлението на паметника „Бузлуджа“, след което съветът да излезе със становище дали процедурата да бъде продължена или приключена. Това каза пред журналисти председателят Николай Златанов по време на официалното връчване на протокола на Общинската избирателна комисия. На срещата присъстваха представители на политически формации от Общинския съвет и представители на Общинската избирателна комисия. 

Припомняме, че референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40

Общинският съвет на Шабла ще заседава извънредно днес. Проектът за дневен ред е публикуван на официалната интернет страница на общината. 

Предвидена е една точка за гласуване – за вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на община Шабла за 2024 година. 

Докладната записка е внесена от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешно компенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат пре

След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра. 

Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов

В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие". Кампанията тази година е посветена на донорството на гамети при лечението на стерилитет, посочиха още от „Зачатие“. Европейската седмица на фертилността тази година преминава под наслов „История на гаметите", а целта е да бъде повишена осведомеността по отношение на донорството на гамети и необходимостта от законови промени, каза Стефка Захариева, от „Зачатие“. 

ЦАР

Преминалите двойки, финансирани от ЦАР за 2023 г., са 4835, а през първото полугодие на 2024 г. са 2552, посочи д-р Георгиева. Броят на преминалите двойки през 2023 г. е увеличен с 1,28 % спрямо 2022 г., което потвърждава трайно установената тенденция на постоянен ръст от 2018 г. до момента. 

Броят на преминалите двойки през първото полугодие на 2024 г. е 2552, при 2426 в първото полугодие на 2023 г. - увеличение с 5,19 процента спрямо първото полугодие на 2023 г., допълни тя.

Финансиране от ЦАР

От „БСП-Обединена левица“ подкрепиха исканията на Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) и Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ) за увеличаването на заплатите в сектор „Сигурност“, съобщиха от пресцентъра на БСП. Срещата е по повод изявленията на служебния министър на финансите Людмила Петкова за „замразяване“ на заплатите в сектора, става ясно от съобщението.

От страна на народните представители присъстваха заместник-председателят на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Иван Иванов и депутатите доц. Наталия Киселова, Владимир Георгиев и Андрей Вълчев. 

„Чукате на отворена врата, напълно подкрепяме Вашите искания“, каза Иван Иванов. „Има приет закон и увеличенията на заплатите са заложени в него. Министерството на финансите е задължено да го изпълни“, к

Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“.  Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.

Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.

Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.

Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит

Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“. 

На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути. 

“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк

Общинските съветници в Перник приеха да се направят корекция в поименния списък на капиталовите разходи на Общината за тази година. Това се случи на извънредно заседание на Общинския съвет, а точката за корекцията бе единствена за разглеждане в дневния ред.

Всяка година Община Перник, а и не само, прехвърлят т.нар. преходни остатъци. Това са суми, които са предоставени на общините от републиканския бюджет за ремонт или изграждане на конкретни обекти, посочи председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Нормално е в една календарна година, заради тежките процедури по Закона за обществените поръчки, да не успяваме да реализираме тези обекти и парите за тях винаги биват прехвърляни за следващата година, коментира той. 

Захариев поясни, че Община Перник е получила писмо от Министерство на финансите, в което е указано, че остатъчните средства трябва да бъдат р

„Категорично този път има сигнали и надежда, че ще бъдат премахнати всички пречки при приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство и по суша“, заяви  в Страсбург евродепутатът Андрей Ковачев. Той се включи в днешното издание на младежката програмата "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург, където се срещна и с участниците от българските училища.

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия, където ще бъдат обсъдени условията на Виена за пълноправното приемане на двете страни в Шенген, както и предстоящата среща на вътрешните министри на Европейския съюз на 12 декември.

Припомняме, че Унгария вписа темата за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген в дневния ред на срещата на вътрешните министри на ЕС, насрочена за 12

Центърът за асистирана репродукция финансира до четири ин витро опита. През 2023 г. са приети 5564 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, което е с 50 повече спрямо 2022 г. 

През първото шестмесечие на 2024 г. са приети 2754 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, а за същия период на 2023 г. - 2830 заявления. През 2023 г. са издадени 5549 заповеди, включително 50 заповеди с отказ за организационно и финансово подпомагане, което е със 74 броя повече спрямо 2022 г. 

През първото полугодие на 2024 г. са връчени 2691 заповеди. В първото полугодие на 2023 г. са връчени 2799 заповеди. 

Срокът за издаване на заповеди от датата на подаване на документи за кандидатстване е до 30 дни.

Средната възраст на жените, подпомогнати от ЦАР, е 35 г. 

През 2023 г. средната възраст на пациентките е 35 г. и се запазва такава в сравнение с тази от изминалите години, добави д-р Георгиева. Традиционно най-голям брой пациентки има във възрастовата група 30- 35 г., като през 2023 г. те са 1776 пациентки (37% от всички финансирани за периода), следвани от пациентките във възрастова група 36-39 години. 

В периода 2021 г. - 2023 г. се наблюдава запазване на относителния дял на кандидатите от различните възрастови групи. Средно годишно 16,34% са кандидатите на възраст до 30 г.; средно годишно 36,81% от кандидатите са от възрастовата група 30-35 г.; средно годишно 25,10% от кандидатите са от възрастовата група 36-39 г.; средно годишно 21,71% от кандидатите са над 39-годишна възраст, допълни д-р Георгиева. 

Родени деца

Родените деца в двойки, подпомогнати от ЦАР през 2023 г., са 1594, а през 2022 г. - 1563, допълниха от Центъра. Децата, родени в първото полугодие на 2024 г., са 651, а в първото полугодие на 2023 г. - 722, посочи д-р Георгиева. 

Средствата, заплащани от ЦАР

През 2023 г. изплатените средства на лечебните заведения за дейности по асистирана репродукция по заповеди, издадени на пациентки за организационно и финансово подпомагане, са 19 999 440 лв., което е с пет процента повече спрямо 2022 г., основно поради повишените цени на медицинските дейности и прилаганите за стимулация лекарствени продукти в сила от октомври 2023 г. От октомври 2023 г. цените на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, са увеличени средно с 20 %, с което частично се актуализира размерът на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, определени в Правилника за организацията на работа и дейността на ЦАР (ПОРДЦАР) през 2009 г., припомни д-р Георгиева. 

В резултат на изпълнението на поетите ангажименти от страна на Министерството на здравеопазването по отношение на дейностите по асистирана репродукция, през 2023 г. продължи отговорното изпълнение на последователно провежданата политика на приоритети, свързани с демографски въпроси и в частност - подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. 

С грижа за проблемите на пациентите с репродуктивни проблеми, предвид инфлационните процеси в страната и необходимостта от актуализиране размера на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, е прието изменение и допълнение на ПОРДЦАР. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. по централния бюджет за изпълнение на политики в област „Здравеопазване“ са одобрени допълнителни средства за финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники. 

Изисквания за подпомагане от ЦАР

На въпрос дали са необходими промени в изискванията към жените, които имат нужда от ин витро процедури и кандидатстващи за финансиране от ЦАР, д-р Георгиева каза, че изискванията са съобразени с причините за стерилитет, медицинската и финансова целесъобразност на финансираните дейности. С цел допълнително подпомагане на гражданите, могат да се предприемат конкретни действия след задълбочено обсъждане на необходимостта от промени, продиктувани от практиката, посочи д-р Георгиева. 

„История на гаметите“

Кампанията тази година е основно информационна, като целта ни е отново да достигнем до повече хора, които имат репродуктивни проблеми и да им покажем, че не са сами, посочи Захариева. По думите й през последните години се отчита увеличаване на случаите сред жените, които имат изчерпан яйчников резерв. Захариева даде пример за 16-годишно момиче, при което е установен изчерпан яйчников резерв. Никой не може да каже точно на какво се дължи, вероятно е комплекс от фактори – некачествена храна, повишено ниво на стрес, замърсен въздух, допълни тя. 

Единни стандарти и законови промени

В Европа няма единни стандарти за донорство на гамети, каза още Захариева. По думите й необходимо е да се осигури равен достъп, да има ефективно управление на данните, да се създадат централни регистри. В някои държави донорството е забранено, в други е разрешено, но е анонимно, а в трети е разрешено и не е анонимно, допълни Захариева. 

България е на едно от първите места в Европа по финансиране на инвитро процедури, но ЦАР не финансира ин витро процедури с донорски материал – от донор, който не е част от двойката. Според Захариева трябва да се осигури начин за финансово подпомагане и на такъв тип зачеване, както и психологическа подкрепа за донорите и реципиентите на гамети. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупува ...
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Капитаните на волейболните отбори, които участват в 15-ото издание на Ученическа волейболна лига, подариха на кмета на община Разград Добрин Добрев статуетка на древногръцката боги ...
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест, определи Окръжният съд в Хасково
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който тря ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Тикер в 06:57 ч.
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Си ...
Начало Местен фокус
10292
България

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години.В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие".

| 08 Ноември 2024, 06:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Снимка © БТА

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години. Това каза д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР. 

Над 120 000 къса контрабандни цигари (6070 кутии), скрити в кухини на дивани в камион, откриха митническите служители на Граничния контролно-пропускателен пункт "Лесово", съобщиха от Агенция "Митници".

Товарната композиция е пристигнала от Турция на пункта на 18 ноември. Шофьорът, турски гражданин, декларирал, че превозва мебели за Франция през България. Котрабандните цигари са открити в кухини в облегалките на диваните след сканиране със специализирана рентгенова апаратура и последвала физическа проверка. 

Тютюневите изделия са иззети и на водача на товарния автомобил е съставен акт за административно нарушение.

В периода януари - октомври тази година спряната контрабанда на цигари на ГКПП "Лесово" е с над 200 000 къса повече от задържаните цигари през цялата предходна 2023 г., обявиха преди дни от Агенция "Митници".

Италианската фирма „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера, съобщиха от пресцентъра на министерството.

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на  февруари 2025 г. за втория хеликоптер и края на март 2025 г. за хеликоптер номер три, като се подчертава, че спазването им също е под риск поради критично забавяне на доставките на ключови компоненти за асемблирането им.

На този етап вторият хеликоптер е в процес на полетни изпитания, а третият е на поточната линия и е сглобен на около 60%.

Според подписания договор, хеликоптер номер две трябваше да бъде в България до края на юни 2024 г., а третият – до края на декември 2024 г. Тези срокове бяха нарушени два пъти от произво

Предстои отделните групи в Общинския съвет в Казанлък да обсъдят резултатите от вчерашния местен референдум относно управлението на паметника „Бузлуджа“, след което съветът да излезе със становище дали процедурата да бъде продължена или приключена. Това каза пред журналисти председателят Николай Златанов по време на официалното връчване на протокола на Общинската избирателна комисия. На срещата присъстваха представители на политически формации от Общинския съвет и представители на Общинската избирателна комисия. 

Припомняме, че референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40

Общинският съвет на Шабла ще заседава извънредно днес. Проектът за дневен ред е публикуван на официалната интернет страница на общината. 

Предвидена е една точка за гласуване – за вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на община Шабла за 2024 година. 

Докладната записка е внесена от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешно компенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат пре

След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра. 

Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов

В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие". Кампанията тази година е посветена на донорството на гамети при лечението на стерилитет, посочиха още от „Зачатие“. Европейската седмица на фертилността тази година преминава под наслов „История на гаметите", а целта е да бъде повишена осведомеността по отношение на донорството на гамети и необходимостта от законови промени, каза Стефка Захариева, от „Зачатие“. 

ЦАР

Преминалите двойки, финансирани от ЦАР за 2023 г., са 4835, а през първото полугодие на 2024 г. са 2552, посочи д-р Георгиева. Броят на преминалите двойки през 2023 г. е увеличен с 1,28 % спрямо 2022 г., което потвърждава трайно установената тенденция на постоянен ръст от 2018 г. до момента. 

Броят на преминалите двойки през първото полугодие на 2024 г. е 2552, при 2426 в първото полугодие на 2023 г. - увеличение с 5,19 процента спрямо първото полугодие на 2023 г., допълни тя.

Финансиране от ЦАР

От „БСП-Обединена левица“ подкрепиха исканията на Синдикалната федерация на служителите от МВР (СФСМВР) и Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ) за увеличаването на заплатите в сектор „Сигурност“, съобщиха от пресцентъра на БСП. Срещата е по повод изявленията на служебния министър на финансите Людмила Петкова за „замразяване“ на заплатите в сектора, става ясно от съобщението.

От страна на народните представители присъстваха заместник-председателят на парламентарната група на „БСП-Обединена левица“ Иван Иванов и депутатите доц. Наталия Киселова, Владимир Георгиев и Андрей Вълчев. 

„Чукате на отворена врата, напълно подкрепяме Вашите искания“, каза Иван Иванов. „Има приет закон и увеличенията на заплатите са заложени в него. Министерството на финансите е задължено да го изпълни“, к

Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“.  Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.

Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.

Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.

Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит

Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“. 

На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути. 

“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк

Общинските съветници в Перник приеха да се направят корекция в поименния списък на капиталовите разходи на Общината за тази година. Това се случи на извънредно заседание на Общинския съвет, а точката за корекцията бе единствена за разглеждане в дневния ред.

Всяка година Община Перник, а и не само, прехвърлят т.нар. преходни остатъци. Това са суми, които са предоставени на общините от републиканския бюджет за ремонт или изграждане на конкретни обекти, посочи председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Нормално е в една календарна година, заради тежките процедури по Закона за обществените поръчки, да не успяваме да реализираме тези обекти и парите за тях винаги биват прехвърляни за следващата година, коментира той. 

Захариев поясни, че Община Перник е получила писмо от Министерство на финансите, в което е указано, че остатъчните средства трябва да бъдат р

„Категорично този път има сигнали и надежда, че ще бъдат премахнати всички пречки при приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство и по суша“, заяви  в Страсбург евродепутатът Андрей Ковачев. Той се включи в днешното издание на младежката програмата "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург, където се срещна и с участниците от българските училища.

Ковачев коментира, че се очаква с голям интерес утрешната среща, в Будапеща, на министрите на вътрешните работи на България, Румъния и Австрия, където ще бъдат обсъдени условията на Виена за пълноправното приемане на двете страни в Шенген, както и предстоящата среща на вътрешните министри на Европейския съюз на 12 декември.

Припомняме, че Унгария вписа темата за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген в дневния ред на срещата на вътрешните министри на ЕС, насрочена за 12

Центърът за асистирана репродукция финансира до четири ин витро опита. През 2023 г. са приети 5564 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, което е с 50 повече спрямо 2022 г. 

През първото шестмесечие на 2024 г. са приети 2754 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, а за същия период на 2023 г. - 2830 заявления. През 2023 г. са издадени 5549 заповеди, включително 50 заповеди с отказ за организационно и финансово подпомагане, което е със 74 броя повече спрямо 2022 г. 

През първото полугодие на 2024 г. са връчени 2691 заповеди. В първото полугодие на 2023 г. са връчени 2799 заповеди. 

Срокът за издаване на заповеди от датата на подаване на документи за кандидатстване е до 30 дни.

Средната възраст на жените, подпомогнати от ЦАР, е 35 г. 

През 2023 г. средната възраст на пациентките е 35 г. и се запазва такава в сравнение с тази от изминалите години, добави д-р Георгиева. Традиционно най-голям брой пациентки има във възрастовата група 30- 35 г., като през 2023 г. те са 1776 пациентки (37% от всички финансирани за периода), следвани от пациентките във възрастова група 36-39 години. 

В периода 2021 г. - 2023 г. се наблюдава запазване на относителния дял на кандидатите от различните възрастови групи. Средно годишно 16,34% са кандидатите на възраст до 30 г.; средно годишно 36,81% от кандидатите са от възрастовата група 30-35 г.; средно годишно 25,10% от кандидатите са от възрастовата група 36-39 г.; средно годишно 21,71% от кандидатите са над 39-годишна възраст, допълни д-р Георгиева. 

Родени деца

Родените деца в двойки, подпомогнати от ЦАР през 2023 г., са 1594, а през 2022 г. - 1563, допълниха от Центъра. Децата, родени в първото полугодие на 2024 г., са 651, а в първото полугодие на 2023 г. - 722, посочи д-р Георгиева. 

Средствата, заплащани от ЦАР

През 2023 г. изплатените средства на лечебните заведения за дейности по асистирана репродукция по заповеди, издадени на пациентки за организационно и финансово подпомагане, са 19 999 440 лв., което е с пет процента повече спрямо 2022 г., основно поради повишените цени на медицинските дейности и прилаганите за стимулация лекарствени продукти в сила от октомври 2023 г. От октомври 2023 г. цените на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, са увеличени средно с 20 %, с което частично се актуализира размерът на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, определени в Правилника за организацията на работа и дейността на ЦАР (ПОРДЦАР) през 2009 г., припомни д-р Георгиева. 

В резултат на изпълнението на поетите ангажименти от страна на Министерството на здравеопазването по отношение на дейностите по асистирана репродукция, през 2023 г. продължи отговорното изпълнение на последователно провежданата политика на приоритети, свързани с демографски въпроси и в частност - подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. 

С грижа за проблемите на пациентите с репродуктивни проблеми, предвид инфлационните процеси в страната и необходимостта от актуализиране размера на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, е прието изменение и допълнение на ПОРДЦАР. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. по централния бюджет за изпълнение на политики в област „Здравеопазване“ са одобрени допълнителни средства за финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники. 

Изисквания за подпомагане от ЦАР

На въпрос дали са необходими промени в изискванията към жените, които имат нужда от ин витро процедури и кандидатстващи за финансиране от ЦАР, д-р Георгиева каза, че изискванията са съобразени с причините за стерилитет, медицинската и финансова целесъобразност на финансираните дейности. С цел допълнително подпомагане на гражданите, могат да се предприемат конкретни действия след задълбочено обсъждане на необходимостта от промени, продиктувани от практиката, посочи д-р Георгиева. 

„История на гаметите“

Кампанията тази година е основно информационна, като целта ни е отново да достигнем до повече хора, които имат репродуктивни проблеми и да им покажем, че не са сами, посочи Захариева. По думите й през последните години се отчита увеличаване на случаите сред жените, които имат изчерпан яйчников резерв. Захариева даде пример за 16-годишно момиче, при което е установен изчерпан яйчников резерв. Никой не може да каже точно на какво се дължи, вероятно е комплекс от фактори – некачествена храна, повишено ниво на стрес, замърсен въздух, допълни тя. 

Единни стандарти и законови промени

В Европа няма единни стандарти за донорство на гамети, каза още Захариева. По думите й необходимо е да се осигури равен достъп, да има ефективно управление на данните, да се създадат централни регистри. В някои държави донорството е забранено, в други е разрешено, но е анонимно, а в трети е разрешено и не е анонимно, допълни Захариева. 

България е на едно от първите места в Европа по финансиране на инвитро процедури, но ЦАР не финансира ин витро процедури с донорски материал – от донор, който не е част от двойката. Според Захариева трябва да се осигури начин за финансово подпомагане и на такъв тип зачеване, както и психологическа подкрепа за донорите и реципиентите на гамети. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест, определи Окръжният съд в Хасково
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.